Kordula sa za výroky Berbrovi a Damková ospravedlňovať nemusí

Bývalý rozhodca Antonín Kordula sa za svoje výroky v médiách na adresu podpredsedu Futbalovej asociácie ČR (FAČR) Romana Berbra a bývalej šéfky komisie rozhodcov Dagmar Damková ospravedlniť nemusí. Hodonínsky okresný súd dnes zamietol žalobu Berbra a Damková. Kordula podľa žaloby v niektorých médiách naznačil, že arbiter v skutočnosti neriadila Damková, ale jej partner Berbr, ktorý na to nemal žiadne kompetencie. Rozsudok nie je právoplatný, žalujúca strana chce podať odvolanie.

Podľa súdu Kordula v médiách vystupoval sám za seba, jeho vystupovanie bolo kultivované a nebolo ničím urážajúce, nešlo o štvavú kampaň. Ako uviedla samosoudkyně Olga Houžvičková, za kritiku by sme mali byť radi, najmä ak je kultivovaná.Ako doplnila, rétorika Berbra nebola vecná, ale čiastočne aj mocenská a silová. Rozhodcami mohla byť vnímaná ako urážajúce a zasahovala aj do oblastí, ktoré mu neprislúchalo. Ako uviedla, Berbr chcel vyvolať dojem, že má na rozhodcov značný vplyv.

Súd v spore vypočul rad bývalých i súčasných rozhodcov. Niektorí svedkovia hovorili o ponižovanie rozhodcov a slovných útokoch z Berbrovy strany na seminároch rozhodcov, kam podpredseda asociácie nemal vôbec jazdiť. Takto sa vyjadrili napríklad bývalí arbiter Libor Kovařík a Tomáš Kovařík.Obaja sú s Berbrem a Damková v spore v podobnej veci.

Hovorili aj o ďalších veciach. Štvrtý rozhodca podľa svedectva Tomáša Kovaříka musel na zápasy nosiť mobilný telefón, aby v prípade incidentu na štadióne mohol Berbr posúdiť, či sa má v stretnutí pokračovať. To považuje sudkyňa tiež za preukázané. Všetci podľa neho museli podpísať petíciu na podporu Damková, pretože sa báli vyradenie z listiny rozhodcov. Podľa Libora Kovaříka žalobcu nútil rozhodca, aby na seba udávali. O Moravac podľa neho Berbr s Damková hovorili ako o Ázijcov.

Za Berbra sa pred súdom postavil mimo iného predseda FAČR Miroslav Pelt. Uviedol, že Berbr jazdil na semináre s jeho poverením a že nikdy od nikoho nepočul, že sa tam deje niečo nevhodné.Podľa bývalého ligového rozhodcu a súčasného športového riaditeľa FK Příbram Michala Pataky Kordulu stále niečo bolelo a Berbr mu podľa neho na seminári povedal, aby kvôli svojmu zdravotnému stavu prestal kolegami rozhodca otravovať. Podobne sa vyjadril aj juhočeský rozhodca Ján Jílek.

Podľa žaloby bolo nesporné, že Kordula výroky buď vyriekol alebo sa k nim pripojil či verejne vyhlásil ich pravdivosť. Ale že na seminároch to prebiehalo inak, než ako to Kordula líčil.Podľa advokátky žalujúcej strany chodil Berbr len na hlavné semináre “a nechodil tam len tak, že si išiel zaurážet, ale vždy s poverením predsedu”.

Žalujúca strana chce podať odvolanie. “Som presvedčená o dôvodnosti žaloby, s rozhodnutím as odôvodnením pani doktorky pri všetkej úcte k súdu vôbec nesúhlasím. Nezodpovedá to ani skutkovým zistením, ani vykonanému dokazovanie a už vôbec to nezodpovedá judikatúre, o ktorej sa zmieňovala,” povedala novinárom právna zástupkyňa Jana Gavlasová.

Podľa obhajoby žalovaný prednášal pravdivé informácie, na seminároch bol prítomný a mohol si urobiť úsudok.Nevolil žiadna expresívne či vulgárne slová a Kordulová kritiku smerom k Berbrovi a Damková v záverečnej reči označil za primeranú.

Berbr s Damkouvou sú kvôli výrokom v médiách v spore aj s ďalšími ľuďmi. Po Libor Kovařík, ktorý aféru odštartoval, požadujú 800.000 Sk a ospravedlnenie. Kovařík ako prvá vlani v auguste vystúpil s obvinením o Berbrových údajných mafiánskych praktikách.


Neskôr sa ku kritike pridali aj niektorí ďalší arbiter. Po ďalšom z kritikov, bývalom reprezentantovi Ladislavovi vížka, chcú Berbr a Damková 100.000 Sk a ospravedlnenie, po Tomášovi Kovařík žiadajú ospravedlnenie.Pražský súd už riešil túto žalobu na začiatku mája a rozhodol v prospech Berbra s Damková, Kovařík sa ale odvolal.

Za Berbra s Damková sa vtedy postavili elitnej český rozhodca Pavel Královec a Jan Jílek, ktorí odmietli, že by podpredseda asociácie arbiter ponižoval alebo zastrašoval.

Viac informácií o detskom nábytku: Detský obchod